EKB Neden Alınmalıdır?Enerji Kimlik Belgesi(EKB)

Neden Alınmalıdır?

Enerji kimlik belgesi kişilerin alım satımlarında, mülk kiralamaların da yapmış olduğu işlemleri öngörerekten sahip olduğu daire, ev ve/veya işyerlerinin ısı, yalıtım, doğalgaz, enerji verimliliği gibi fonksiyonlarının hangi sınıfta yer aldığını görüp iş ve işlemlerini gönül rahatlığıyla yapabilmesini sağlamaktadır.

Enerji kimlik belgesi yetkili firma aracılığıyla alıcısından satıcısına, mülk sahibinden kiracısına karşılıklı anlaşmaların yapılaraktan kalıcı ya da geçici bir süreliğin el değiştiren malların birer beyannamesi özelliğini taşımaktadır.

Bu işlemler enerji kimliği belgesi yetkili firma aracılığıyla yapılırken göz önünde bulundurulan bir diğer husus; alıcının maddi yönden karını gözetirken hem de doğa için zararlı(gaz emisyonu gibi) ürünlerinde önüne geçmeyi hedef almaktadır. Enerji verimliliği ilkesi kapsamın da esas amaç taşınmazlar üzerinde küçük yapılar üzerinden genele hitap eden ülke kapsamında topyekûn kalkınma düşünülmekte ve bu doğrultuda adımlar atılmaktadır.


Enerji Kimlik Belgesi(EKB)

Alınmazsa Ne Olur?

Enerji kimliği belgesi mevcut binalar(1 ocak 2011) ve yeni binalar kapsamında devlet tarafından zorunlu hale getirilmiş;istisnai durumlar için mevcut binalara 2017,yeni binalar için 1 0cak 2020 tarihi belge için son tarih olarak tayin edilmiştir. Alınan belgeler 10 yıl geçerliliğini korumaktadır.

Enerji kimliği belgesi alınırken sınıflandırmalara yer verilmiş(A dan G ye kadar), eski ve yeni yapılarda standartlığa yakın olarak minimum C seviyesi olmasına dikkat edilmesi istenilmiştir. Tabi bu belgelerde G sınıfında olan bir yapının da alım satımında problem olmadığını da belirtmek gerekir. Daha anlaşılır bir tabirle; her sınıftan evler için alım satım kiralama yapılabilir fakat belgenin olması gerekli ve bu belgede ki binanın sınıflaması onun çeşitli yönlerle ne kadar verimli olduğunu göstermektedir.

Belirtilen tarihlerde alınmayan enerji kimlik belgeleri ile ilgili karar herhangi bir mülkün satılması ya da kiralanması durumun da enerji kimlik belgesi bulunmadığı için herhangi bir işlem yapılamamaktadır.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Ücretsiz Keşif