EKB Kimler Verebilir?
Enerji Kimlik Belgesi(EKB)

Kimler Verebilir?


Enerji kimlik belgesi yetkili firma vasıtasıyla alanında uzmanlaşmış mühendisleri ve uzmanlarıyla başvuruları inceleyip mülk sahiplerine verebilirler.


Bina sahipleri ve yöneticiler, kimlik belgesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine başvurarak alabilirler.


Ayrıca EKB düzenlemek üzere yetki belgesi almış olan ve serbest müşavir mühendis belgesine sahip mühendisler ile mimarlar ya da bünyesinde bu vasıflara barındıran mühendis veya mimar bulunduran kurumlar yeni yapılacak olan binalara EKB verebilirler.


Enerji Kimlik Belgesi(EKB)

Kimler Bulundurmak Zorunda?

Sanayi alanında ve işletme faaliyetinde bulunan binalar, kullanım süresi olarak iki yıldan az olan binalar ile toplam kullanım alanı 50 metrekare ve daha az olan binaların EKB alması gerekmeyecek.

Ayrıca ayrı olarak yapılan sera ve atölyeler, içinde soğutma ve ısıtma sistemi kullanılmayan cephanelik, depo ve ahır gibi alanlar ile Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar, Milli İstihbarat Teşkilatı'na ait binalar EKB almayacak.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Ücretsiz Keşif